Zmiany w urlopach (i nie tylko) na rok 2019

Opublikowane przez Joanna Ćmiel w dniu

Każdemu pracownikowi przysługuje urlop w zależności od liczby przepracowanych lat, a przynajmniej tak było do tej pory. Po nowym roku, bez względu na staż pracy, każda osoba na umowie o pracę będzie miała do wykorzystania taką samą liczbę dni wolnych. Będzie to 26 dni.

Dla wielu z nas to bardzo korzystna zmiana w Kodeksie Pracy. Obecnie było tak, że pracownicy z mniejszym stażem mogli liczyć jedynie na 20 dni wolnego.

Niestety to jeszcze nie koniec zmian. W niekorzystnej sytuacji znajdą się osoby, które nie wykorzystają całego urlopu za dany rok. Na nadrobienie zaległości będzie czas do końca I kwartału kolejnego roku, po tym czasie niewykorzystany urlop przepadnie.

Urlop na żądanie

Nadal pracownikowi będzie przysługiwał krótki, 4-dniowy urlop, jednak trzeba będzie zgłosić taką potrzebę 24 godziny przed wzięciem dnia wolnego. Do tej pory potrzebę takiego urlopu zgłaszano zazwyczaj tego samego dnia przed rozpoczęciem pracy.

Nadgodziny

Praca w godzinach nadliczbowych będzie wyceniana, ale należności nie będą co miesiąc wypłacane pracownikowi, który przepracował czas ponad normę, ale będą księgowane na specjalnym koncie.

Jak Wam się podobają zmiany? Myślicie, że dzięki nim będzie lepiej? Piszcie i podzielcie się swoimi opiniami. 🙂


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *