Biznesmeni z niepełnosprawnością

Opublikowane przez Redakcja SOD w dniu

Business is business 🙂 Świat biznesu jest dynamiczny, nieprzewidywalny, ale też szalenie zajmujący. Możemy obserwować jak jedna zmiana powoduje efekt motyla i następnego dnia cały rynek staje na głowie. Osoby zajmujące się na co dzień prowadzeniem firmy muszą wykazać się nie lada wiedzą, refleksem i zdolnościami do przewidzenia co może wpłynąć na sytuację firmy. Jest to bardzo wymagające zadanie, ale jakże satysfakcjonujące – jeśli udaje nam się płynąć na fali! Dlatego dzisiaj chciałam Wam przedstawić kilku rekinów biznesu, którzy mimo tego, że pozornie mają trudniej w życiu, prężnie działają na rynku.

Źródło: https://www.amarlatif.com/

Amar Latif, urodzony w 1976 roku, w wieku dwudziestu lat stracił 95% widoczności w wyniku choroby: Barwnikowego zwyrodnienia siatkówki. Jednakże w świetle tego, co robi na co dzień, nie ma to znaczenia. Jest przedsiębiorcą, prezenterem telewizyjnym, aktorem, reżyserem, mówcą motywacyjny oraz podróżnikiem. Jak sam mówi „chciał pokazać ludziom świat”, więc w 2005 roku założył pierwsze na świecie, komercyjne biuro podróży „Traveleyes”, które specjalizuje się w obsłudze zarówno niewidomych jak i widzących klientów. Aktualnie biuro wysyła ludzi na wakacje w różne zakątki świata.

Chatham House [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]

Kolejnym znanym przedsiębiorcą jest Richard Charles Nicholas Branson. Urodzony w 1950 roku biznesmen, boryka się z dysleksją. Właściciel obejmującej ponad 400 firm Virgin Group. Jego majątek magazyn Forbes w 2016 roku, wycenił na ponad 4,9 miliardów. Mimo, że początki zbudowania dochodowego biznesu nie były zbyt udane (Branson chciał handlować drzewkami świątecznymi, później papużkami falistymi), kolejne pomysły okazały się strzałem w 10. Zaczął działać w przemyśle muzycznym, rozpoczynając od  magazynu „Student”, który promował popularne nagrania oraz artystów, udało mu się nakłonić do wywiadu takie gwiazdy jak Mick Jagger czy John Lennon. Kolejnym krokiem było otwarcie sklepu muzycznego (aktualnie sieci sklepów), a w późniejszym czasie wytwórni.

Tommy Hilfiger [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)]

Jednym z najbardziej rozpoznawanych niepełnosprawnych przedsiębiorców jest Tommy Hilfiger! Urodzony w 1951 roku designer, nie potrafi czytać. Jednak nie stanęło mu to na drodze do osiągnięcia sukcesu na skale światową. Jego firma produkuje wysokiej jakości odzież, uwielbianą przez ludzi na całym świecie. Jego ubrania oraz inne projekty (perfumy, produkty do domów oraz łazienek) sprzedawane są w firmowych butikach jak i znanych światowych sieciówkach. W ostatnim czasie zasłynął tym, iż stworzył kolekcję ubrań posiadających ułatwienia dla osób z niepełnosprawnoscią.

Źródło: portal www.niepełnosprawni.pl

Na Polskim rynku jednym z bardziej znanych niepełnosprawnych biznesmanów jest Marek Kalbarczyk. Urodzony w 1957 roku, całkowicie stracił wzrok w wieku 12 lat. Nie przeszkadza mu to jednak w aktywnym życiu, jest: wynalazcą, projektantem, informatykiem, działaczem społecznym, autorem niemal 50 książek. Współtwórca pierwszego polskojęzycznego syntezatora mowy,  założyciel firmy Altix, sprzedaje produkty dla niewidomych na całym świecie (między innymi sensoryczne mapy) oraz prezes Fundacji Szansa dla Niewidomych, założyciel oraz dyrektor Instytutu Rehabilitacji Niewidomych. Odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zdobywca Super Lodołamacza i tytułu „Człowiek bez barier 2010”. Jest laureatem konkursu Dobroczyńca Roku.

Paweł Janiszewski - archiwum prywatne

Ostatnią osobą, którą chciałabym wspomnieć jest nasz Prezes Paweł Janiszewski. Urodzony w 1980 roku, porusza się na wózku w wyniku łamliwości kości. Paweł od 2005 roku prężnie działa na rzecz zatrudnienia osób z niepełnosprawnością, poznając rynek i potrzeby osób niepełnosprawnych w aktywizacji zawodowej, podejmuje różne działania aby pracodawcy chcieli je zatrudniać i postrzegać jako pełnowartościowych pracowników (poprzez firmę SOD – Paweł Janiszewski), jednocześnie prowadząc agencję pracy (Tasman by SOD), specjalizującą się w zatrudnianiu osób z orzeczeniem. Dzięki prowadzonym działaniom, firmie udało się już znaleźć zatrudnienie dla ponad 1000 pracowników. Jako firma SOD – Paweł Janiszewski wspierał takie projekty jak Miss Polski na wózku czy pierwsze w historii Miss Wheelchair World, które odbyło się w 2017 roku.

            Podsumowując, świat daje nam tyle możliwości, iż nie warto się skupiać na tym, co nam utrudnia działanie, a na tym, co możemy zrobić mimo to. Myślę, że przytoczone przeze mnie osoby są idealnym przykładem siły i samozaparcia. Dlatego nie bójcie się działać! Wczorajszego dnia już nie ma, jutro jest niepewne, tylko dzisiaj należy do WAS!

Katarzyna Kozioł


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *