Człowiek bez barier – Krzysztof Stern

Opublikowane przez Redakcja SOD w dniu

Archiwum prywatne Krzysztofa

Konkurs „Człowiek bez barier” jest organizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji od 2003 roku. Wyróżnione zostają wyłącznie osoby z niepełnosprawnością, które swoją postawą i aktywnością pokazują, że chcieć to móc.

W 15 dotychczasowych edycjach nagrodzono 35 kobiet i 49 mężczyzn z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Każda z tych osób przełamuje bariery oraz stereotypy dotyczące niepełnosprawności, pokazując swoją postawą i działaniem, że niepełnosprawność nie musi być ograniczeniem.

Celem konkursu „Człowiek bez barier” jest promocja osób z niepełnosprawnością, których społeczna aktywność, zaangażowanie i postawa są dla innych przykładem i źródłem motywacji do przełamywania barier w życiu codziennym. Każdego roku wyłanianych jest pięcioro laureatów. Jeden z laureatów otrzymuje tytuł „Człowiek bez barier” i statuetkę, a czterej pozostali – równorzędne wyróżnienia. Od 2011 roku formuła konkursu została poszerzona o Nagrodę Publiczności, a w roku 2012, z okazji jubileuszowej, dziesiątej edycji konkursu, przyznana została dodatkowa nagroda specjalna „Osobowość bez barier”. Od 2016 roku przyznawana jest również nagroda w kategorii „Osobowość internetowa”.

Archiwum prywatne Krzysztofa

W 2018 roku, wśród kandydatów do Nagrody Publiczności, którzy otrzymali wyróżnienie, znalazł się Krzysztof Stern – założyciel Stowarzyszenia Jedna Chwila, które bardzo prężnie i aktywnie działa w kwestii integracji oraz edukacji społecznej w tematyce niepełnosprawności.

Krzysztof uległ wypadkowi w wieku 29 lat i od tamtej pory porusza się na wózku. Rok po wypadku zaczął trenować crossfit, który był dla niego najciekawszą formą rehabilitacji. Wtedy pojawił się pomysł zorganizowania obozu sportowego dla osób z niepełnosprawnością.

Pierwszym celem, jaki chciał zrealizować Krzysztof, była walka o akceptację dla osób z niepełnosprawnościami. Postanowił zorganizować Festiwal Integracyjny.

– Chciałem pokazać, że my, niepełnosprawni, jesteśmy normalnymi ludźmi, prowadzimy normalne, aktywne życie, uprawiamy sport – wspomina.

Podczas Festiwalu Integracyjnego ze swoim przesłaniem trafił do 2 tys. ludzi. Po sukcesie imprezy przyszła kolej na realizację kolejnych celów. Obozy sportowe Iron Camp, treningi crossfitu, biegi na wózkach. Do uprawiania sportu zaczął zachęcać inne osoby z niepełnosprawnościami.

Archiwum prywatne Krzysztofa

– Wybrałem crossfit i biegi, żeby pokazać, że przeszkodą nie jest brak funduszy na drogi sprzęt. Aktywność nie wymaga inwestycji, a jedynie chęci wyjścia z domu – mówi pomysłodawca klubu crossfitowego dla osób z niepełnosprawnością.

Przed wypadkiem sport uprawiał sporadycznie. To Festiwal Integracyjny zmienił jego nastawienie.

W 2015 r. ukończył maraton w Poznaniu. Z powodzeniem startował w zawodach crossfitowych. Najnowszym jego projektem był integRUN, w którym wzięło udział 108 biegaczy na wózkach. Startowali również biegacze pełnosprawni.

Do tej pory odbyło się m.in. pięć edycji Iron Camp dla osób z niepełnosprawnościami, czyli treningi crossfit z profesjonalnymi trenerami, nurkowanie, sitwakeboard. Krzysztof zorganizował też m.in. zawody crossfit – Battle of Iron Wheels oraz pierwsze w Polsce szkolenie z sitwakeboard. Edukuje w szkołach, szkoli pracowników firm, organizuje festiwale integracyjne. Uczy, że wszystko dzieje się z jakiegoś powodu, lec na wózku można żyć aktywnie i trzeba myśleć pozytywnie.

Archiwum prywatne Krzysztofa

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *