Koniec z wypełnianiem PIT-u -– zrobi to za Ciebie urząd skarbowy

Opublikowane przez Redakcja SOD w dniu

Pamiętacie, jak do tej pory musieliśmy się uczyć by rozliczyć PIT-y, i chodzić po urzędach? Później nastąpił przełom i można było się rozliczyć poprzez Internet. Teraz czeka nas kolejna, prawdziwa rewolucja.

Zgodnie z nowym prawem, które zostało uchwalone przez Sejm, nie trzeba będzie składać żadnego wniosku o rozliczenie PIT. Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przygotuje wypełnione roczne zeznanie podatkowe bez konieczności składania jakiegokolwiek wniosku przez podatnika. KAS wypełni dla podatników podatku dochodowego od osób fizycznych zeznania podatkowe bazując na informacjach od płatników, danych przekazanych przez podatnika w zeznaniu podatkowym za rok ubiegły (np. ulga na dzieci, zmiany nr konta bankowego czy różnego rodzaju odliczeń) oraz danych znajdujących się w rejestrach Szefa KAS.

Z wypełnionym przez KAS zeznaniem podatnik będzie się mógł zapoznać na Portalu Podatkowym od 15 lutego.

Zeznania podatkowe będą dostępne od:

  • 15 lutego 2019 r. (z zastosowaniem do rozliczeń za 2018 r.) do 30 kwietnia 2019 r. dla podatników – osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, składających zeznanie podatkowe na formularzu PIT-37 oraz podatników uzyskujący przychody z kapitałów pieniężnych (np. przychody ze zbycia akcji) składających zeznanie podatkowe na formularzu PIT-38,
  • 15 lutego 2020 r. (z zastosowaniem do rozliczeń za 2019 r.) do 30 kwietnia 2020 r. – dla podatników – osób fizycznych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą składających zeznanie podatkowe na formularzu PIT-36, PIT-36L lub PIT-28.
Jak sprawdzić czy PIT został rozliczony przez Urząd Skarbowy w 2019 r.?

Można sprawdzić tak samo, jak w roku poprzednim za pośrednictwem portalu podatkowego Ministerstwa Finansów lub z Programu e-pity.pl.

W przypadku posiadania przez KAS danych kontaktowych podatnika (adres e-mail, nr telefonu) otrzyma on wiadomość o sporządzonym zeznaniu podatkowym.

Podatnicy, którzy nie będą chcieli skorzystać z zaproponowanej nowej formy rozliczenia, będą mogli nadal składać do urzędu skarbowego zeznanie podatkowe w formie papierowej albo elektronicznej.

Co myślicie o tej podatkowej rewolucji? Oddacie tę „przyjemność” urzędowi czy zostaniecie przy swoim „starym” zwyczaju? Napiszcie.


1 komentarz

Ulga rehabilitacyjna, co można odliczyć w PIT? – SOD-PAWEŁ JANISZEWSKI · 10 kwietnia, 2019 o 8:56 am

[…] Czas goni nas, jeśli jeszcze nie rozliczyłeś/rozliczyłaś podatku, a chcesz to zrobić to masz jeszcze czas do końca kwietnia. Oczywiście jeśli nie chcesz to nie musisz, bo może to za Ciebie zrobić Urząd Skarbowy. O tym pisaliśmy w jednym z artykułów  […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *