Niepełnosprawni posłowie na Sejm

Opublikowane przez Redakcja SOD w dniu

Gdy pracodawca poszukuje nowego pracownika, często ma przed oczami młodego, pełnego energii człowieka, który będzie szybko i sprawnie wykonywał swoje obowiązki.
A czy ten opis pasuje również do osoby niepełnosprawnej? Oczywiście! Rzadko kiedy te obrazy łączą się w wyobraźni, co jest niesłuszną dyskryminacją. Jako przykład mogą nam posłużyć wieloletni posłowie: Marek Plura, Sławomir Piechota oraz Jan Filip Libicki.

Marek Plura na spotkaniu z okazji 70. rocznicy powstania ONZ - źródło Wikipedia

Marek Plura to poseł na sejm (2007-2014) aktualnie europoseł (od 2014 roku). Wielokrotnie nagradzany w tym roku zdobył MEP Awards 2019 za działania na rzecz osób niepełnosprawnych. Wyróżnienia przyznawane są co roku przez brukselski miesięcznik The Parliament Magazine dla najbardziej pracowitych i wpływowych posłów do Parlamentu Europejskiego. Był założycielem Stowarzyszenia „Dobry Dom” i prezesem Śląskiego Stowarzyszenia Edukacji i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych „Akcent”, a także przewodniczącym rady programowej Działu Integracyjno-Biblioterapeutycznego Biblioteki Śląskiej. Pełnił funkcję zastępcy skarbnika Międzynarodowego Parlamentu Osób Niepełnosprawnych i wicedyrektora Very Special Arts Poland. W 2002 zainicjował Konkurs Lady D. im. Krystyny Bochenek promujący niepełnosprawne kobiety aktywne w różnych dziedzinach. Z wykształcenia jest pedagogiem, dodatkowo ukończył studia podyplomowe z zakresu psychoterapii. Jednocześnie europoseł zmaga się z zanikiem mięśni, który postępuje u niego od urodzenia.

Poseł Sławomir Piechota w Sejmie - źródło Wikipedia

Sławomir Piechota jest posłem na sejm od 2005 roku po dziś dzień. Odbył studia prawnicze na Wydziale Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego, uzyskał uprawnienia radcy prawnego. W latach 80. pracował w Komitecie Ochrony Praw Dziecka. W latach 1990–1993 był pełnomocnikiem wojewody wrocławskiego ds. osób niepełnosprawnych. Zasiadał też w radzie nadzorczej Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W 2003 jako pierwszy otrzymał tytuł „Człowieka bez barier” w plebiscycie TVP i Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji. W 2003, za zasługi w działalności na rzecz osób niepełnosprawnych, odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. Poseł od 12 roku życia, w wyniku wypadku, porusza się na wózku.

Jan Filip Libicki - źródło Wikipedia

Jan Filip Libicki – poseł na Sejm V i VI kadencji (2005–2007, 2008–2011), senator VIII i IX kadencji (od 2011-). Skończył studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1994–2002 był właścicielem biura tłumaczeń. Od 1997 do 2005 pracował jako asystent przewodniczącego rady nadzorczej spółki akcyjnej EDICA. W latach 1999–2002 był doradcą prezesa Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W okresie 2000–2005 był wiceprezesem zarządu Towarzystwa Dziedzictwa Wielkopolskiego. Członek Klubu Zachowawczo-Monarchistycznego oraz Stowarzyszenia Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Poseł Libicki od urodzenia ma Mózgowe porażenie dziecięce.

Myślę, że Ci trzej aktywni, energiczni panowie to idealny przykład na to, że niepełnosprawność nie jest przeszkodą do wykonywania zróżnicowanych zawodów, od pedagoga, radcy prawnego, poprzez pełnomocnika do posła czy europarlamentarzysty. Mam nadzieję, że w przyszłości pracodawcy zaczną brać pod uwagę osoby niepełnosprawne w większości zawodów – gdyż niepełnosprawność nie jest barierą. W dzisiejszym artykule przedstawiłam osoby poruszające się na wózku, ale niepełnosprawność objawia się pod wieloma postaciami w mniejszym bądź większym stopniu – często nawet nie jest zauważalna.
Mamy XXI wiek, czas nowoczesności, szybkiego postępu i otwartości umysłu – czas w którym niemożliwe staje się możliwe. I z tą myślą Was pozostawiam.

Katarzyna Kozioł


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *