Pracownik z niepełnosprawnością bez orzeczenia o stopniu niepełnosprawności – jak mogę ubiegać się o dofinansowanie do jego wynagrodzenia?

Opublikowane przez Redakcja SOD w dniu

Przy zatrudnieniu osoby z niepełnosprawnością pracodawca może ubiegać się o dofinansowanie do wynagrodzenia pensji tego pracownika. Wszystkie warunki, które pracodawca musi spełnić opisywaliśmy w jednym z wcześniejszych artykułów – możesz go znaleźć tutaj
Jednym z tych warunków jest posiadanie przez pracownika orzeczenia o stopniu niepełnosprawności – na tej podstawie ustala się również kwotę dofinansowania. 

Może się jednak zdarzyć tak, że pracownik pomimo niepełnosprawności, orzeczenia nie posiada. Czy jakieś inne dokumenty mogą być podstawą do przyznania PFRONowskich środków? Okazuje się że tak. 

Dokumenty uprawniające do starania się o dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika z niepełnosprawnością zamiast orzeczenia o stopniu:

 1. Orzeczenie lekarza orzecznika ZUS – jeśli podczas komisji dot. określania zdolności do pracy orzecze się całkowitą lub częściową niezdolność do pracy i/lub samodzielnej egzystencji, orzeczenie to będzie uwzględnione podczas starań o dofinansowanie. 
  • całkowita niezdolność do pracy/samodzielnej egzystencji = stopień znaczny, 
  • częściowa niezdolność do pracy/samodzielnej egzystencji = stopień umiarkowany. 
 1. Orzeczenie o zaliczeniu do grupy inwalidzkiej – starsze orzeczenia mogą posiadać inne określenia dot. stanu zdrowia, jednak są one ważne przez okres, jaki został określony w orzeczeniu. 
  • I grupa inwalidzka – stopień znaczny, 
  • II grupa inwalidzka – stopień umiarkowany, 
  • III grupa inwalidzka – stopień lekki [zapis nie obowiazuje, jeśli w orzeczeniu niezdolność dotyczy tylko służby wojskowej]. 
 1. Wyrok sądu o przyznaniu renty wraz z dokumentami uznawanymi przez PFRON, potwierdzającymi niepełnosprawność. Będą to: kopia wyroku sądowego, wydane na podstawie wyroku decyzja ZUS dot. przyznania renty oraz zaświadczenie o niepełnosprawności. 
Więcej informacji można szukać tradycyjnie u źródła, czyli na stronie PFRONu oraz w:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *