W jakich zawodach pracują osoby z niepełnosprawnością?

Opublikowane przez Redakcja SOD w dniu

            Rozwój jest nieodłącznym elementem życia każdego z nas. Odbywa się jednocześnie na wielu płaszczyznach: społecznej, fizycznej czy zawodowej. W dzisiejszym artykule, chciałabym się skupić na płaszczyźnie zawodowej. Wielu z nas nie wie, jaki zawód chciałoby wykonywać oraz czy nie będzie on kolidował z naszymi ograniczeniami. Także pracodawcy często nie zdają sobie sprawy, że dane obowiązki może bezproblemowo wykonywać osoba z orzeczeniem. Dlatego w dzisiejszym artykule, na podstawie waszych odpowiedzi na naszym Fanpage’u i kilku innych źródeł, przykładowe zawody, które wykonują osoby z różnymi niepełnosprawnościami.

Osoby niesłyszące mogą przykładowo zająć się zawodowo: grafiką, kreślarstwem, malarstwem artystycznym, fotografią, modelingiem. Mogą również pracować jako kucharz, nauczyciel (instruktor) innych osób z wadą słuchu, fryzjer, kierowca, analityk finansowy, pracownik biurowy, informatyk czy inżynier bądź architekt.

Pracownik niewidomy lub niedowidzący świetnie sprawdzi się w roli masażysty, osoby testującej smaki i zapachy potraw i napojów lub zapachy kosmetyków, osoby identyfikującej ludzi po ich głosie (np. w policji), muzyka (osoby, która gra lub komponuje, albo jest krytykiem muzycznym czy nauczycielem muzyki), realizatora dźwięku, dziennikarza, krytyka literackiego (recenzenta), tłumacza, administratora komputerowej bazy danych, telemarketera, osoby wykonującej proste prace produkcyjne lub chałupnicze, nauczyciela niewidomych.

Osoby poruszające się na wózku (w zależności od ich sprawności) bez problemu mogą wykonywać takie zawody jak: prawnik, architekt, ekonomista, nauczyciel, tłumacz, konsultant, zegarmistrz, instruktor dla osób niepełnosprawnych, tłumacz, dziennikarz, grafik, informatyk, telemarketer lub pracować przy komputerze uzupełniając bazy danych itp.

Zdolnym pracownikiem, w zależności od stopnia niepełnosprawności, może być również osoba z niepełnosprawnością intelektualną. Mogą się zająć przykładowo naprawą prostych sprzętów, wykorzystać swój talent plastyczny. Pracować jako pomocnik piekarza/murarza/magazyniera, listonosz czy pracownik przy taśmie produkcyjnej.

Wyszczególniłam wcześniej, niepełnosprawności, które widać często na pierwszy rzut oka i mogą (ale nie muszą) powodować ograniczenia, ale istnieją również takie niepełnosprawności jak cukrzyca, wady serca, padaczka itp., które tak naprawdę jedynie w małym stopniu mogą wpłynąć na rodzaj wykonywanego zawodu.

Chyba nie muszę przekonywać, że osoba z niepełnosprawnością może pracować praktycznie w każdej dziedzinie. Wszystko zależy od tego czy pracodawcy w końcu to zrozumieją i nie będą patrzeć na osoby z niepełnosprawnością jak na pracownika mniej efektywnego i zrozumieją, że ważniejsze są rozwiązania niżeli problemy – a w znajdywaniu rozwiązań to akurat mamy spore doświadczenie, bo codziennie zmagamy się z problemami 🙂

Katarzyna Kozioł


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *