Zwolnienia lekarskie elektroniczne -korzyści dla pracodawcy

Opublikowane przez Redakcja SOD w dniu

Do tej pory zwolnienia lekarskie L4, były wystawiane w formie papierowej, a pracownik musiał dostarczyć je pracodawcy w ciągu 7 dni od dnia wystawienia.

Teraz to wszystko wygląda inaczej. Od 1 grudnia 2018 r. funkcjonują zwolnienia elektroniczne, tzw. e-ZLA, a to oznacza nowy obowiązek dla pracodawcy – utworzenie konta płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

W związku z pojawieniem się elektronicznych zwolnień, przestaje obowiązywać przepis dotyczący obniżenia zasiłku z powodu niedopełnienia obowiązku przekazania pracodawcy zwolnienia lekarskiego w terminie. Wynika to z tego, iż podpisanie przez lekarza e-ZLA jest równoznaczne z przekazaniem go do ZUS oraz na elektroniczne konto płatnika (pracodawcy).

W sytuacji, kiedy pracodawca nie utworzył profilu na PUE ZUS, lekarz przyjmujący pacjenta może wydrukować formularz bezpośrednio z systemu i wręczyć go pacjentowi, który wówczas musi przekazać zwolnienie pracodawcy. To jest jedyna szansa, by pacjent mógł otrzymać zwolnienie lekarskie. Podobna sytuacja będzie miała miejsce w przypadku wizyt domowych. Lekarz wydrukuje formularz e-ZLA, który następnie wypełni przy pacjencie i dokona „elektronizacji” tego dokumentu w ciągu 3 dni roboczych od dnia wystawienia.

Można by sobie zadać pytanie, czy są jakieś korzyści z elektronicznego zwolnienia lekarskiego? Korzyści z e-ZLA dla pracodawców, to szybka informacja o wystawionym zwolnieniu, możliwość kontroli poprawności wykorzystywania zwolnienia lekarskiego przez pracownika w przypadku krótkich zwolnień, brak potrzeby sprawdzania, czy pracownik dostarczył dokument w terminie oraz stały dostęp do zwolnień lekarskich pracowników.

Należy jednak pamiętać, że możliwość odbierania informacji o zwolnieniu lekarskim pracownika pojawia się wówczas, gdy pracodawca posiada profil na PUE ZUS. Założenie go jest bezpłatne i daje szereg korzyści, związanych nie tylko z e-ZLA. Odbiór e-zwolnienia za pomocą profilu nie wymaga posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Dodatkowym atutem dla pracodawcy jest to, że może otrzymywać SMS-a o wystawionym przez lekarza zwolnieniu (pracownik też może skorzystać z tej opcji po założeniu konta na PUE ZUS).


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *