Przejdź do treści

Podwyżki rent i emerytur w 2020 r?

Jak to zwykle bywa, na początku Nowego Roku czekają nas zmiany i tak naprawdę nigdy dokładnie nie wiadomo jakie… Zazwyczaj w marcu, każdego roku, podwyższane są kwoty rent i emerytur i tym razem tak też będzie 😊. Jakie podwyżki czekają nas? O tym w dzisiejszym artykule.
Na razie dokładnie jeszcze nie wiadomo o ile podwyższone zostaną emerytury i renty w marcu 2020 r. ☹. Pewne jest to, że wzrost wyniesie o 3,24 proc. (brutto). Rząd zaproponował, by minimalna emerytura w 2020 roku wzrosła z 1100 do 1200 złotych brutto, ale jak będzie zobaczymy…
Kolejna zmianą będzie też to, że tym razem niższe świadczenia będą naliczane w inny sposób. Dotąd wysokość podwyżki dla wszystkich wynikała z inflacji w gospodarstwach emeryckich (rosnące ceny towarów kupowanych głównie przez emerytów) i ze wzrostu płac (nie mniej niż 20 proc. realnego wzrostu wynagrodzeń w roku poprzedzającym waloryzację).
Niższe świadczenia będą podlegać waloryzacji, ale nie procentowej tylko kwotowej, dzięki czemu będą większe. Zostanie bowiem wprowadzona minimalna kwota podwyżki – 70 zł brutto.
Ostateczna wielkość wskaźnika waloryzacji będzie znana w lutym 2020 r.
Wraz z coroczną waloryzacją rent i emerytur nowe świadczenie jest realnym wsparciem finansowym dla wszystkich emerytur i rencistów, szczególnie tych, którzy otrzymują najniższe świadczenia.
W budżecie na 2020 rok rząd zagwarantuje wypłatę uzupełniającego świadczenia rodzicielskiego dla osób, które wychowały co najmniej 4 dzieci i z tytułu długoletniego zajmowania się potomstwem nie wypracowały emerytury w wysokości odpowiadającej co najmniej kwocie najniższej emerytury.
Osoby z wyższymi emeryturami, czyli od ok. 2.200 zł brutto, będą dostawały podwyżki według starych zasad, a więc z uwzględnieniem inflacji i 20-procentowego wzrostu płac, ponieważ według dotychczasowego systemu ich podwyżki będą większe niż 70 zł brutto, a więc przy tej kwocie by stracili.
13 emeryturę mają nadal otrzymywać wszyscy uprawnieni do świadczeń emerytalnych i rentowych – oczywiście będzie ona rosła wraz emeryturą minimalną.
Jednocześnie PiS zapowiada od 2021 r. dodatkowo 14 emeryturę. Jednak będzie ona przysługiwała tylko osobom z dochodem do 2.900 zł brutto.

  • Warunkami otrzymania zwykłej emerytury minimalnej są staż pracy (20 lat dla kobiet, 25 dla mężczyzn) i wiek (60 i 65 lat).
  • Warunkiem otrzymania trzynastej emerytury minimalnej są każde uprawnienia emerytalne, w tym „mama 4 plus” czyli ci, którzy wychowali co najmniej czwórkę dzieci.

Jednym słowem najbiedniejsi dostaną najmniejszą podwyżkę świadczenia, a ci, którzy otrzymują najwyższą emeryturę i rentę, dostaną jeszcze więcej, czyli tu się nic nie zmienia 😉.
Czyli pozostaje nam spokojnie czekać do lutego i wtedy przekonamy się jak to będzie wyglądało naprawdę. O wszelkich zmianach będziemy informowali Was na bieżąco.

Źródło: https://expressbydgoski.pl/

Joanna Ćmiel