Przejdź do treści

Przystosowanie stanowiska pracy pod kątem niepełnosprawności narządu ruchu – dysfunkcje kończyn górnych

pexels photo 210647
pexels photo 210647

Niepełnosprawność ruchowa to bardzo szeroka kategoria, obejmująca wszelkie deformacje, amputowane kończyny oraz choroby neurologiczne, mające wpływ na czynności ruchowe. Każdy rodzaj niepełnosprawności ruchowej niesie za sobą różne potrzeby i możliwości, które należy brać pod uwagę podczas przystosowania miejsca pracy. 

Aby nieco ułatwić sobie to zadanie, w poradnictwie często stosuje się podział niepełnosprawności narządu ruchu na dysfunkcje górnych i dolnych kończyn. W przypadku mniej oczywistych problemów zdrowotnych, np. dysfunkcji kręgosłupa lub stawów, dostosowanie miejsca pracy dobiera się bardzo indywidualnie. 

Należy jednak pamiętać, że lekarz medycyny pracy również określa, jakich ułatwień wymaga pracownik z niepełnosprawnością. 

W związku z tym, że temat ten jest bardzo złożony, podzielimy go na kilka części. Dziś przytoczymy ogólne zasady organizacji pracy, a także skupimy się na dostosowaniu miejsca pracy dla osoby z dysfunkcją kończyn górnych. 

Ogólne wytyczne odnośnie organizacji pracy osób z niepełnosprawnością narządu ruchu 

W przystosowaniu warunków pracy pod kątem pracownika z niepełnosprawnością ruchową, należy ograniczyć lub wyeliminować czynności związane z obciążaniem niesprawnej części ciała oraz czynności wymagających wysiłku fizycznego. W przypadku schorzeń kręgosłupa, należy wyeliminować czynności związane z długim trwaniem w jednej pozycji, dźwiganiem, chodzeniem po schodach, itp. 

Przystosowanie stanowiska pracy pod kątem dysfunkcji kończyn górnych 

W przypadku niepełnosprawności kończyn górnych może pojawiać się trudność w chwytaniu różnych przedmiotów, przesuwania ich czy manipulowania nimi. Jeśli dysfunkcja dotyczy jednej ręki, wówczas pracownik może wykonywać różne czynności swoją sprawną ręką, natomiast przy uszkodzeniu obu kończyn, brak możliwości wykonywania czynności manipulacyjnych można skompensować poprzez zastosowanie odpowiedniego sprzętu ortopedycznego. 

Jakie urządzenia na stanowisku pracy? 

Sprzęt ortopedyczny, różnego rodzaju protezy czy aparaty są po stronie pracownika. Jeśli chodzi o to, co pracodawca może zrobić, by ułatwić, a czasem umożliwić pracę pracownikowi z dysfunkcją kończyn górnych, mamy kilka pomysłów. Oto one:

  • Zakup urządzeń, które pomagają chwytać, naciskać, wciskać – bardzo ważne również w obszarze sprzętu komputerowego. Na rynku są dostępne specjalne myszki, które można sterować ruchem głowyza pomocą punktu umieszczonego, np. na czole, czy za pomocą kończyny (myszki mają wtedy inną budowę, większy przycisk). Dzisiejsza technologia dostarcza nam również specjalne klawiatury i monitory.  
  • Instalacja łatwych w otwieraniu (i zamykaniu) drzwi, szafek, włączników światła – chodzi o to, by różne uchwyty i przyciski były obsługiwane przy lekkim użyciu siły, jedną ręką, bez konieczności obrotu dłoni, itp., 
  • Pomocna może się okazać większa przestrzeń pracy (biurko, stół), 
  • Zadbanie o dostęp do potrzebnych do pracy narzędzi, a także w przypadku konieczności przenoszenia różnych rzeczy, udostępnienie sprzętu, dzięki któremu pracownik nie będzie musiał obciążać sprawnych części ciała (np. podnośniki). 

Propozycje, które podaliśmy, są bardzo uniwersalne i nie muszą sprawdzić się w każdym przypadku. W tym miejscu proponujemy szczerą rozmowę z pracownikiem, który najlepiej będzie wiedział, czego potrzebuje. Jeśli zdarzy się taka sytuacja, że pracownik nie będzie w stanie określić swoich potrzeb, warto skorzystać z podpowiedzi lekarza medycyny pracy lub firmy takiej, jak nasza – SOD-JANISZEWSKI od lat pomaga pracodawcom w przystosowaniu stanowisk pracy pod kątem konkretnych potrzeb pracowników. 

W kolejnych tygodniach omówimy dostosowanie miejsca pracy do potrzeb, wynikających z pozostałych niepełnosprawności narządu ruchu. 

Źródła:
Żołnierczyk-Zreda, D. (2012). Przystosowanie środowiska pracy do możliwości osób z dysfunkcją narządu ruchu oraz osób niepełnosprawnych intelektualnie i psychiczne. Centralny Instytut Ochrony Pracy. Warszawa. 
Gabler, D. i inni (2010). Przystosowanie stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej. Warszawa. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.