Przejdź do treści

Sportowiec Roku 2019

Sportowcem roku 2019, wybrany został Wicemistrz świata w pływaniu Jacek Czech. Pływak otrzymał statuetkę im. Sir Ludwiga Guttmanna. Drugie miejsce zajęła lekkoatletka – Lucyna Kornobys, trzecie – Kinga Dróżdż (szermierka na wózkach).
Jacek Czech, zawodnik Integracji Tarnobrzeg, zajął drugie miejsce w pływackich mistrzostwach świata osób niepełnosprawnych w Londynie i wywalczył wyjazd na paraolimpiadę do Tokio.
W wieku 18 lat, złamał kręgosłup skacząc do wody, w wyniku czego został sparaliżowany. Porusza się na wózku inwalidzkim, ale miłość do sportu i wody została. Zawsze starał się być aktywny fizycznie. Po wypadku pływanie było formą rehabilitacji, wzmocnieniem organizmu, potem zaczął karierę sportową.
Mimo niepełnosprawności jest człowiekiem wielkiego charakteru. Nie tylko trenuje z wielkimi sukcesami pływanie, ale wciąż walczy, by stanąć na nogi. Jest utytułowanym pływakiem, który zdobywał medale na największych zawodach w rangi mistrzostw Polski, Europy i świata.
Jacek twierdzi, że „ograniczenia są tylko w naszej głowie”.
Przypomnijmy, że najlepszym sportowcem 2018, był Igor Sikorski, który podczas paraolimpiady w Pjongczangu zdobył brąz w gigancie na monoski. Jego osiągnięcie to pierwszy medal dla Polski w narciarstwie alpejskim od 30 lat.

Serdecznie gratulujemy Jackowi wygranej!

Redakcja SOD – Janiszewski