Przejdź do treści

Terapia wspierająca

Nie od dziś wiadomo, jak ważne w życiu człowieka jest wsparcie drugiej osoby oraz rehabilitacja. To wszystko można połączyć poprzez terapię wspierającą. Dlatego chciałabym omówić kilka metod wspierających, czyli jak połączyć przyjemne z pożytecznym 😊. Na początek przedstawię Wam definicję, co to w ogóle jest terapia wspierająca.

Terapia wspierająca – jest formą psychoterapii, która koncentruje się na bieżących problemach i wspomaga proces radzenia sobie w trudnej sytuacji. Ułatwia wyrażenie trudnych emocji, stabilizuje i pomaga w powrocie do stanu równowagi wewnętrznej.

Rehabilitacja i terapia kojarzą się z wizytami u fizjoterapeuty, psychologa lub lekarza specjalisty, albo zajęciami na basenie czy w sali. Oprócz tych typowych form warto by było zainteresować się innymi, gdyż mogą być świetnym uzupełnieniem i mieć ogromny wpływ na dobrostan i aktywność.

Muzykoterapia

Muzykoterapia to forma terapii bazująca na leczniczym wpływie dźwięku i muzyki na psychikę i organizm człowieka. Leczenie muzyką jest coraz popularniejszą formą terapii. Zostało to udowodnione naukowo, że dźwięki oddziałują na układ wegetatywny, krążenia oraz na układ oddechowy. Muzykoterapia wywiera pozytywny wpływ na psychikę, zmniejsza depresję, lęk, poprawia samoocenę. Muzykoterapia pomaga osobom cierpiącym na bezsenność.

Muzykę stosuje się jako formę terapii w procesie leczenia i kształtowania osobowości. Jest rodzajem psychoterapii, w której wykorzystuje się jej elementy jako formy ekspresji emocjonalnej i komunikacji niewerbalnej.

Muzykoterapia może być stosowana u wszystkich, niezależnie od rodzaju niepełnosprawności (również u osób niesłyszących – jak praca z wibracjami, odczuwanym rytmem itp.). Nie wszystkie jednak osoby mogą uczestniczyć w zajęciach grupowych, np. przy nadwrażliwości na rodzaje barwy lub różne częstotliwości. Wskazane są wówczas zajęcia indywidualne.

Arteterapia

Arteterapia czyli leczenie przez sztukę – łączy w sobie sztukę i działania terapeutyczne. Metoda arteterapii jest właściwie odpowiednia dla każdego. Nie ma tu znaczenia ani wiek danej osoby, ani tym bardziej jej umiejętności w danej dziedzinie. Choć zajęcia arteterapii kojarzyć się mogą przede wszystkim z najmłodszymi, w rzeczywistości chętnie uczestniczą w nich także osoby w średnim wieku oraz starsze. Od uczestnika arteterapii nie wymaga się specjalnych umiejętności czy posiadania artystycznego talentu. Ważny jest sam proces tworzenia, ekspresja, a także wspólnego odczytywania dzieła, rozszyfrowywania zawartych w nim znaczeń. Taka jest różnica między arteterapią a „zwykłymi” zajęciami plastycznymi czy muzycznymi.

Arteterapia stosowana jest przede wszystkim u osób, które wykazują rozmaite dolegliwości natury psychicznej, ale nie tylko. Szczególnie poleca się ją pacjentom z zaburzeniami lękowymi, depresją, problemami z komunikacją werbalną, nerwicą, uzależnieniami lub po przeróżnych traumach. Oprócz tego sprawdza się także w przypadku osób niepełnosprawnych intelektualnie, zaburzeniami ze spektrum autyzmu oraz cierpiących na rozmaite poważne schorzenia, takie jak nowotwory.

Teatr

Wykorzystanie w terapii narzędzi teatralnych ma ogromny wpływ na psychikę biorących w niej udział osób. Niezależnie od rodzaju niepełnosprawności odgrywanie ról, improwizacja, tworzenie przedstawień, czy dram pomaga w przezwyciężaniu własnych lęków i ograniczeń, ale też uczy komunikowania się z samym sobą i ze światem wewnętrznym.

Zajęcia teatralne pobudzają wrażliwość poprzez obcowanie z muzyką, tańcem, kolorem ale również i gestem. W przygotowywanych przedstawieniach w prosty sposób poruszane są kwestie społeczne, jak np. integracja, samotność, cierpienie.

Hipoterapia

Hipoterapia to działania terapeutyczne, do których wykorzystuje się konia. Jest to metoda doskonale uzupełniająca wszystkie inne oddziaływania rewalidacyjne i rehabilitacyjne, a jej uniwersalność polega na jednoczesnym oddziaływaniu na sferę ruchową, emocjonalną, społeczną, intelektualną i sensoryczną.

Ciepło zwierzęcia i rytmika ruchów konia sprawiają, że napięte mięśnie rozluźniają się i każdy może wykonywać ruchy, które przedtem sprawiały mu trudność. Rytmika ruchów konia wpływa rozluźniająco na spastykę mięśni u osób ze wzmożonym napięciem mięśniowym oraz pobudzająco i wzmacniająco siłę mięśni w przypadku obniżonego napięcia mięśniowego.

Hortiterapia

Hortiterapia, inaczej zwana hortikuloterapią czy po prostu terapią ogrodniczą, wykorzystuje kontakt z przyrodą w celach leczenia stanów obniżonego nastroju, depresji czy osób cierpiących na stany lękowe. Ta forma psychoterapii pozwala na wyciszenie, poukładanie myśli poprzez konieczność skupienia na pracy, która sprawia przyjemność i relaksuje.

W hortiterapii koncentrujemy się na poprawie funkcjonowania narządów ruchu, funkcjonowania poznawczego, emocjonalnego, społecznego. Najczęściej zajęcia mają charakter grupowy i polegają na uprawie i pielęgnacji roślin, pokonywaniu ścieżek sensorycznych, ćwiczeniach koordynacji wzrokowo – ruchowej, terapii manualnej, na warsztatach florystycznych połączonych z muzykoterapią.

Dzięki tej metodzie pobudzana jest wyobraźnia, jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które zmagają się z różnego rodzaju chorobami związanymi z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego, jak np.: depresja, autyzm, zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi lub brakiem koncentracji uwagi (ADHD).

Delfinoterapia

Na pewno wszyscy z Was wiedzą o istnieniu Dogoterapii, a słyszeliście o Delfinoterapii? Jest to połączenie hydroterapii, czyli wodolecznictwa, i animalterapii, czyli metody wspomagającej leczenie oraz rehabilitację osób z niepełnosprawnością, polegającej na bliskim i naturalnym kontakcie ze zwierzętami czyli z delfinem. Delfionterapia polega na wspólnym pływaniu i zabawie, podczas której osoby niepełnosprawne wykonują szereg, dostosowanych do ich indywidualnych potrzeb i możliwości, ćwiczeń z udziałem delfinów. Delfiny mają wzbudzający sympatię wygląd (jakby ciągle się uśmiechały), są niezwykle inteligentne, a co najważniejsze dla zwolenników delfinoterapii – ultradźwięki i sygnały echolokacyjne wysyłane przez delfiny mają mieć właściwości lecznicze.

Delfinoterapia jest stosowania w terapii osób (głównie dzieci) niepełnosprawnych, upośledzonych umysłowo, mających różne zaburzenia psychiczne.

Niestety delfinoterapia nie jest dostępna w Polsce. Osoby, które chcą z niej skorzystać, muszą udać się do jednego z trzech ośrodków za granicą: Island Dolphin Care, Floryda, USA, Ośrodek Delfinoterapii Ukraińskiej Akademii Nauk w Kozaczej Buchcie, Delfinarium Sealanya, Turcja.

Jeśli chcielibyście kiedyś skorzystać z terapii wspierającej, to mam nadzieję, że z wymienionych przez mnie metod, będziecie mogli wybrać taką, jaka najbardziej Wam odpowiada 🙂 .

Joanna Ćmiel