Przejdź do treści

Wielkanoc i jej tradycje

Wielkanoc to najważniejsza i najstarsza uroczystość chrześcijańska, obchodzona w Polsce już od X wieku. To wyjątkowy czas, w którym obrzędy religijne splatają się z tradycją ludową. Powstało wiele obrzędów i zwyczajów, związanych z tymi Świętami, z których wiele przetrwało do dnia dzisiejszego. Święta to również dobra okazja aby cieszyć się nadejściem wiosny, poświęcić trochę czasu bliskim i uporządkować swoje sprawy.

Niedziela Palmowa

Jedną ze świątecznych tradycji jest pójście do kościoła i święcenie wielkanocnej palmy, na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Jest to Niedziela Palmowa, która wypada tydzień przed Wielkanocą. Poświęconej palemce przypisywano magiczne właściwości, dlatego zanoszono ją do domów, by zapewniała szczęście rodzinie.

Święcenie pokarmów

Innym wielkanocnym zwyczajem jest wybranie się do kościoła ze święconką. Pokarmy wchodzące w skład święconki to zazwyczaj jaja, które symbolizują nowe życie, baranek symbolizujący Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, sól kuchenna, pieprz, chleb, wędlina, kiełbasa (na znak, że kończy się post), chrzan – bo „gorycz męki Pańskiej i śmierci została zwyciężona przez słodycz zmartwychwstania”, masło – oznakę dobrobytu oraz świąteczne ciasta. Ze święconką do kościoła chodzi się w sobotę, dzień przed Wielkanocą. Święconkę jadło się następnego dnia, po rezurekcji, podczas świątecznego, niedzielnego śniadania.

Wielkanocne tradycje w Polsce to również zwyczaj malowania jajek na Święta.

Malowanie jajek

Kolejną tradycją wielkanocną jest robienie pisanek. Dzielenie się poświęconym jajkiem przed wielkanocnym śniadaniem, jest wyrazem przyjaźni.

Śmigus Dyngus

Wielkanocny Poniedziałek, czyli tak zwany Lany Poniedziałek, polega na wzajemnym oblewaniu się wodą. Symbolizuje obmycie się z grzechu i budzenie się przyrody do życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!
Skip to content