Przejdź do treści

Wywiad z Kamilem Kowalczykiem, pracownikiem naszego działu rekrutacji, w ramach projektu „Sprawni w pracy”.

Archiwum prywatne Kamila

Jesteś pracownikiem naszej firmy, opisz czytelnikom czym się zajmujesz. Ponadto żyjesz aktywnie – jesteś trenerem, terapeutą zajęciowym, łączysz prace z kulturystyką zawodową. Opowiedz nam o tym nieco więcej.

W naszej firmie pełnię funkcję Asystenta działu rekrutacji. Zajmuję się pomocą w procesach rekrutacji – rozmawiam z kandydatami, którzy się do nas zgłosili, wykonując wszystkie zawodowe czynności z tym związane. Ponadto zajmuję się wyczynowo kulturystyką oraz pracuję z ludźmi, którzy pod moim okiem chcą się rozwinąć pod kątem sportowym jak i ogólnorozwojowym. Jest to związane z moim wyuczonymi profesjami: terapeuta zajęciowy, trener personalny, trener kulturystyki.

Kiedy i jak zaczęła się Twoja przygoda na rynku pracy?

Moja przygoda na rynku pracy zaczęła się jeszcze w trakcie uczęszczania do szkoły medycznej. Podczas praktyk zawodowych w ośrodku „OREW” w Koninie nawiązałem bardzo pozytywny kontakt z dyrekcją owej placówki. Jakiś czas później (w trakcie uczenia się na kolejnym kierunku zawodowym w tej samej szkole) zacząłem tam swoją pierwszą aktywność zawodową. Kilka razy w tygodniu w wolnych chwilach od zajęć szkolnych prowadziłem zajęcia edukacji zdrowotnej w placówce. Po zakończeniu szkoły pracowałem jako specjalista od aktywnej rehabilitacji osób z niepełnosprawnością w fundacji „Podaj Dalej” w Koninie.

Czy od razu wiedziałeś czym chcesz się zajmować?

Jeśli chodzi o pasję, jaką jest kulturystyka, to wiedziałem już od nastoletnich lat i marzyłem aby móc robić to co robię. Muszę wspomnieć tutaj niezwykle istotną dla mnie osobę, jaką jest mój pierwszy trener, przyjaciel, mentor – Mariusz Kupczak. Prekursor kulturystyki osób niepełnosprawnych w Polsce. Wielokrotny Mistrz Polski, Świata, Europy. Mariusz zainspirował mnie do spełniania marzeń, przekonał, że można być wspaniałym kulturystą mimo niepełnosprawności. Lata temu obdarzył mnie opieką i doprowadził do pierwszych poważniejszych wyników w kulturystyce. Po dziś dzień darzymy się niezwykłym wsparciem i przyjaźnią za co mu bardzo dziękuję. Natomiast po ukończeniu szkoły medycznej na kierunku terapeuty zajęciowego, już dobrze wiedziałem że chce pracować z osobami z niepełnosprawnością i zajmować się tą tematyką co poniekąd mi się udało.

Czy pamiętasz jakieś zabawne, nietypowe bądź niezbyt przyjemne sytuacje związane z Twoją pracą jako osoby z niepełnosprawnością? Opowiesz nam o nich?

Nie pamiętam takich sytuacji. Natomiast pamiętam jak podczas aktywnej rehabilitacji z osobami z niepełnosprawnością, które ćwiczyli pod moim okiem zauważyłem radość. Jak z czasem było widać efekty naszej pracy i ich zadowolenie, wiedziałem, że to jest to, co czyni moją pasje i wiedzę którą dzięki niej nabyłem niezwykle wartościową.

Czy uważasz, że rynek pracy jest przychylny dla osób z niepełnosprawnością?

Poruszając tą kwestie, nie zapominajmy, o tym jak same osoby niepełnosprawne podchodzą do wykonywanej przez siebie pracy. Czy mają chęci do pracy i co za tym idzie samorozwoju i czy potrafią się sami zdyscyplinować. Jeżeli te wytyczne są spełnione to i potencjalni pracodawcy, rynek pracy będzie przychylny dla osób z niepełnosprawnością – chcących pracować. Natomiast czy w każdej profesji, rynek pracy jest przychylny dla osób z niepełnoprawnością? Mimo tego że żyjemy w 21 wieku zdarzają się przypadki dyskryminacji przez pracodawców, czy złego wyboru zawodu dla osoby z niepełnosprawnością, a co za tym idzie braku możliwości wykonania należycie zawodowych obowiązków ze względu na jej ograniczenia. Na pewno sytuacja aktywności zawodowej w Polsce osób z niepełnosprawnością na przestrzeni ostatnich 20 lat znacznie się poprawiła. Co nie zmienia faktu, że sytuacja nadal wymaga dalszej poprawy i rozwoju rynku pracy, co czyniło by go bardziej przychylnym dla osób z niepełnosprawnością. Nie mam wątpliwości że rozwój systemu pracy w trybie zdalnym (pamiętajmy też oczywiście o rozwoju w systemie pracy stacjonarnej) jest niezwykle istotnym elementem do poprawy przychylności rynku pracy. Odpowiednie szkolenia zawodowe, inicjatywy społeczne pod kątem aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnością są bardzo istotne. Ale nie można zapominać o uświadamianiu osób z niepełnosprawnością jak ważna jest praca nad samym sobą od podstaw, aby móc się dalej rozwijać.

Archiwum prywatne Kamila

Co sądzisz o agencjach pośrednictwa pracy w kontekście osób z niepełnosprawnością?

Uważam że są to jak najbardziej potrzebne instytucje. Urzędy pracy w Polsce rzekłbym „ubogo” podchodzą do tej tematyki i aktywizacji zawodowej. Dlatego też agencje pośrednictwa pracy mogące pomóc w zatrudnieni osób z niepełnosprawnością na pewno czynnie i pozytywnie przyczyniają się do rozwoju rynku pracy dla tej grupy osób.

Co najbardziej cenisz sobie w pracy?

Kontakt z innymi ludźmi z niepełnosprawnością, to najważniejsze. Uwielbiam swoją pracę, daje mi możliwość rozmów z osobami często z podobnym schorzeniem do mojego. Moja praca jest bardzo odpowiedzialna, gdyż osobom, z którymi rozmawiam często bardzo zależy na znalezieniu zatrudnienia, wymaga to empatii i zrozumienia. Cenię sobie również możliwość poznawania wspaniałych ludzi. Co już nie raz przyczyniło się do wspólnej realizacji projektów społecznych, dziennikarskich jak i również sportowych, które mamy również w planach realizować w przyszłości. Cenię sobie również możliwość realizacji w kwestii sportu. Jest to dla mnie niezwykle istotne, ponieważ dla mnie osobiście para sport to nie sport, tylko Miłość, Pasja, Rehabilitacja. Dla mnie jest to podstawa hierarchii potrzeb piramidy rozwoju, bez której po prostu nie mógłbym się rozwijać i żyć w przekonaniu że to co robię ma sens.

Co sądzisz o dofinansowaniach i ulgach dla pracodawców gdy zatrudniają osoby z niepełnosprawnością?

Jest to bardzo potrzebna i istotna kwestia. Chociażby w kontekście przychylności rynku pracy dla osób z niepełnosprawnością. Co za tym idzie rozwoju osób niepełnosprawnych poprzez pracę. Terapia poprzez pracę tzw. Ergoterapia zawsze przynosi najlepsze efekty w wielu kwestiach życiowych osób z niepełnosprawnością.

Moim zdaniem właśnie stabilna praca, nie kolejne zasiłki, są kluczem do poprawy jakości życia osób z niepełnosprawnością w Polsce. Tym samym nie możemy zapominać, aby nie tylko brać, ale też dawać – poprzez pracę zawodową jak i ciągłą pracą nad sobą, która jest zdecydowanie swoistą podstawą rozwoju każdego człowieka.

                Kamilowi dziękujemy za wyczerpujące odpowiedzi i podzielenie się z nami swoimi przemyśleniami. Życzymy dalszych sukcesów!

Katarzyna Kozioł