Przejdź do treści

Zatrudnianie pracownika z niepełnosprawnością – zmiany w ustawie

Niezadowolenie wśród pracodawców spowodowane jest nowelizacją Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Jakie zmiany za sobą niesie? O tym na blogu. To, co najbardziej interesuje nas – czyli pracodawców, to kwestie związane z zatrudnieniem pracownika. Poniżej kilka z nich:
  1. Ograniczona możliwość wyliczenia wstecz do stanu zatrudnienia do 3 miesięcy, co oznacza, że w przypadku oczekiwania na orzeczenie przez pół roku, tylko za połowę tego czasu pracodawca otrzyma dofinansowanie.
  2. Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności będzie mogło zostać uznane przez pracodawcę po uprawomocnieniu.
  3. Zwiększenie wskaźnika zatrudnienia osób z niepełnosprawnością w stopniu znacznym i umiarkowanym ze schorzeniami specjalnymi z 30% do 50%.
  4. Zwiększenie biurokracji dotyczącej przyznawania ulg przez zakłady pracy chronionej (konieczna korespondencja w celu potwierdzenia udzielenia ulgi, listownie, formą tradycyjną), przy niewywiązaniu się, należy liczyć się z koniecznością zapłaty kary – 30% wartości faktury.
  5. Ulgi za zakup bądź usługę świadczoną przez zakłady pracy chronionej mogą wynosić jedynie 50% wartości faktury (i nie mogą przekroczyć 50% wpłaty obowiązkowej na PFRON)
To niektóre z proponowanych zmian. Więcej informacji w obszernym artykule w linku poniżej. http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/588548  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *