Warning: Use of undefined constant paid - assumed 'paid' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /www/sod-janiszewski/wp-content/plugins/wordfence/lib/wordfenceClass.php on line 2129

Deprecated: Korzystanie z elementor/widgets/widgets_registered uznawane jest za przestarzałe od wersji 3.5.0! Zamiast tego proszę użyć elementor/widgets/register. in /www/sod-janiszewski/wp-includes/functions.php on line 5758

Deprecated: Funkcja Elementor\Widgets_Manager::register_widget_type jest przestarzała od wersji 3.5.0! Zamiast jej proszę użyć register. in /www/sod-janiszewski/wp-includes/functions.php on line 5383
Zmiany dla pracowników i pracodawców w 2020 r. - SOD-PAWEŁ JANISZEWSKI
Przejdź do treści

Zmiany dla pracowników i pracodawców w 2020 r.

Rok 2020 przynosi ważne zmiany dla pracowników i pracodawców. Przedstawimy Wam najważniejsze z nich.

Rekordowy wzrost minimalnego wynagrodzenia

Minimalne wynagrodzenie wzrosło w tym roku aż o 350 zł, obecnie wynosi ono 2600 zł brutto. To oznacza, że płaca minimalna stanowi już 49,7 proc. prognozowanego na 2020 rok przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. W porównaniu do roku 2015 płaca minimalna wzrosła o 850 zł, to wzrost prawie o połowę w ciągu ostatnich pięciu lat.
Wraz z minimalnym wynagrodzeniem rośnie także wprowadzona w 2017 roku minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych. Jej główny cel to ograniczania zjawiska nadużywania umów cywilnoprawnych oraz ochrona osób najniżej wynagradzanych. W 2020 r. minimalna stawka godzinowa wynosi 17 zł – wzrost z 14,70 zł w roku bieżącym.

Wyłączenie dodatku stażowego z podstawy minimalnego wynagrodzenia

Od 1 stycznia dodatek za staż pracy nie ma wpływu na wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zmiana przepisów zapewnia bardziej sprawiedliwy i przejrzysty kształt minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz poprawia sytuację pracowników otrzymujących wynagrodzenie na najniższym poziomie. Z nowym rokiem przywrócona zostaje wartość dodatku za wysługę lat.
Dodatek stażowy nie jest więc pierwszym elementem, który został wyłączony z minimalnego wynagrodzenia i który nie ma wpływu na wysokość wynagrodzenia. W świetle obowiązującego prawa do ustalania wysokości minimalnego wynagrodzenia nie wlicza się już dodatku za pracę w nadgodzinach, nagrody jubileuszowej czy odprawy emerytalnej i rentowej.

Większe wsparcie osób z niepełnosprawnością

Nowy rok przyniósł również ważne zmiany w zakresie wsparcia osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów. Pierwsza z nich związana jest ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę, gdyż wraz z nią, odpowiednio waloryzowane jest co roku świadczenie pielęgnacyjne. Oznacza to, że w 2020 roku wysokość świadczenia wynosi 1830 zł netto (wzrost o 247 zł z 1583 zł w roku bieżącym). Do tego dochodzą składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, także opłacane z budżetu państwa.
Od 1 stycznia 2020 r. wzrasta również dofinansowanie dla warsztatów terapii zajęciowej oraz zakładów aktywności zawodowej. Są to dwie ważne grupy instytucji zajmujących się rehabilitacją społeczną i zawodową osób z niepełnosprawnością. Dofinansowanie kosztów rocznego pobytu jednego uczestnika w warsztatach terapii zajęciowej wynosi od nowego roku 20 496 zł. To wzrost o 2 400 zł w porównaniu do obowiązującej obecnie stawki. W przypadku warsztatów terapii zajęciowej podwyżka wyniesie 2 250 zł. To oznacza, że od 1 stycznia dofinansowanie rocznego pobytu jednej osoby niepełnosprawnej w tej placówce wynosi 25 000 zł.

Mamy nadzieję, że to jeszcze nie koniec pozytywnych zmian i czekają nas kolejne 🙂

Źródło: Infor.pl

Redakcja SOD – Janiszewski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!
Skip to content