Przejdź do treści

Zmiany w urlopach (i nie tylko) na rok 2019

Każdemu pracownikowi przysługuje urlop w zależności od liczby przepracowanych lat, a przynajmniej tak było do tej pory. Po nowym roku, bez względu na staż pracy, każda osoba na umowie o pracę będzie miała do wykorzystania taką samą liczbę dni wolnych. Będzie to 26 dni.

Dla pracowników to bardzo korzystna zmiana w Kodeksie Pracy, a co na ten temat myślą pracodawcy? Obecnie było tak, że pracownicy z mniejszym stażem pracy mogli liczyć jedynie na 20 dni wolnego.

To jeszcze nie koniec zmian. Pracownicy, którzy nie wykorzystają całego urlopu za dany rok, będą mieli na to ograniczony czas. Na nadrobienie zaległości będzie czas do końca I kwartału kolejnego roku, po tym czasie niewykorzystany urlop przepadnie.

Urlop na żądanie

Nadal pracownikowi będzie przysługiwał krótki, 4-dniowy urlop, jednak trzeba będzie zgłosić taką potrzebę 24 godziny przed wzięciem dnia wolnego. Do tej pory potrzebę takiego urlopu zgłaszano zazwyczaj tego samego dnia przed rozpoczęciem pracy. Pracodawcy mają małe ułatwienie – zyskują czas na znalezienie zastępstwa. Pracownikom ta zmiana może jednak nie odpowiadać.

Nadgodziny

Praca w godzinach nadliczbowych będzie wyceniana. Należności nie będą co miesiąc wypłacane pracownikowi, który przepracował czas ponad normę, ale będą księgowane na specjalnym koncie. 

Czy to dobre zmiany? Jesteśmy ciekawi Waszych opinii. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *